3blog – مطالب وبلاگ

پلی به گذشته؛ ۱۸ سال پیش در چنین روزی، آنتونیو کاسانو، فرشته نجات باری و مسبب شکست اینترِ لیپی شد

۲۸ آذر ۱۳۹۶

طرفداری- چنین روزی در سال ۱۹۹۹ در بازی اینتر و باری، فوتبال ایتالیا شاهد درخشش یک نوجوان ۱۷ ساله بود؛ ۱۸ دسامبر، آنتونیو کاسانو درحالیکه دومین بازی اش در سری آ را سپری می کرد، در دقایق آخر زننده گل برتری تیمش مقابل اینترِ مارچلو لیپی بود تا همه از آن لحظه منتظر ظهور یک ستاره دیگر در کشور چکمه ای باشند؛ اتفاقی که هرگز مطابق آنچه پیش بینی می شد، نیفتاد.

در ۱۸ دسامبر ۱۹۹۹، در شرایطی که بازی دو تیم باری و اینتر تا دقیقه ۸۸ با تساوی ۱-۱ دنبال می شد، آنتونیو کاسانوی نا شناخته از روی یک توپ بلند ارسال شده در میان لوران بلان و کریستین پانوچی، دروازه آنجلو پروتزی را باز کرد. پس از این گل، او نامی برای خود دست و پا کرد و در ادامه به عنوان مستعدترین جوان آینده آتزوری لقب گرفت. وی در سال ۲۰۰۱ درحالیکه هنوز ۱۹ ساله بود، در انتقالی نزدیک به ۳۰ میلیون یورو راهی رمِ فاتح اسکودتو شد تا رکورد نقل و انتقالات جهان برای یک بازیکن در چنین سنی شکسته شود.


کاسانو با فرانچسکو توتی، زوج مخوف و هماهنگی تشکیل داد؛ به طوریکه سال ها بعد توتی از کاسانو به عنوان بهترین مکمل خود یاد کرد؛ با این حال شخصیت خاص و اخلاق تند کاسانو تقریبا از سال ۲۰۰۵، او را در پستی و بلندی های جهان فوتبال به مشکل انداخت. از این سال، همراه با افت نسبی رم، کاسانو هم از نظر کیفیت به شدت افت کرد و زمزمه های جدایی اش از پایتخت نشینان شنیده شد تا سرانجام در ژانویه ۲۰۰۶ درحالیکه فقط ۵ ماه از قراردادش باقی مانده بود با مبلغی ناچیز راهی رئال مادرید شد. او در رئال مادرید در حضور کاپلو، سایه ای از کاسانوی سال های اخیر نداشت تا همه متوجه شوند پیش بینی ها نسبت به او، بعید است مطابق انتظار عملی شود. کاسانو در سمپدوریا دوباره خود را پیدا کرد؛ او در ادامه در تیم های میلان، اینتر، پارما و ورونا، دوران پر فراز و نشیبی را سپری کرد و هیچ وقت یک روند با ثبات و بدون حاشیه را طی نکرد. وی طی این سال ها سرانجام در سال ۲۰۱۱ با میلان فاتح اسکودتو شد.


حتی دوران سینوسی بازی او را در تیم ملی نیز می توان مشاهده کرد. او سابقه حضور در سه یورو را دارد؛ ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ اما هرگز رنگ جام جهانی را ندیده است. وی در ۳۹ بازی ملی، ۱۰ بار دروازه حریفان را گشوده است. کاسانو چندی پیش در اقدامی عجیب، درحالیکه حتی یک بار با پیراهن هلاس ورونا به میدان نرفته بود؛ از این تیم جدا شد. ظاهرا او تصمیم گرفته کفش هایش را بیاویزد ولی کسی از تصمیم قطعی اش خبر ندارد!

در ادامه چند عکس ماندگار از این بازیکن مرور خواهیم کرد.