3blog – مطالب وبلاگ

نخستیور کان ۴۸ ساله انجام گرفت؛ تایتان برای بزرگی نیازی به فتح جهان نداشت

۲۶ خرداد ۱۳۹۶

طرفداری– زمانی که آلمان قرار بود در ادامه تیمِ مسن و ناکام ۹۸، در جام جهانی ۲۰۰۲ هم کار خاصی انجام ندهد، دروازه بانی به بزرگی نخستیور کان نقش حیاتیی در رساندن مانشافت به فینال جام جهانی ایفا کـــرد. در ایستگاهِ آخر، در آن فینال لعنتی که خیلی به اساطیر فوتبال مدیون هست، پایان برای نخستی خوش نبود اما اگر سال ها بعد قرار هست هایلایتی از تورنمنت کره و ژاپن در ذهن داشته باشیم، دروازه بان ۱۸۸ سانتی متری آلمان جلوی چشمانمان ظاهر خواهد انجام گرفت.

نخستی کان به خاطر وفاداری به کارلسروهه، خیلی دیر به سطح نخست آلمان رسید و برای تبدیل انجام گرفتن به دروازه بان نخست کشور، منتظر ماند تا امپراطوری آندریاس کوپکه به پایان برسد. نخستی در دوره ای به مانشافت رسید که شکست های حیاتیی از جمله باخت سنگین به انگلیس در مونیخ، حذف در مرحله گروهی یورو ۲۰۰۰، یورو ۲۰۰۴ و شکست تلخ در فینال جام جهانی نصیبش انجام گرفت اما در پایان همه می دانستند که دروازه بان آلمان ها، از معدود نقاط مثبت آن دوران تاریک هست. کان برای تیم ملی تلاش زیادی کـــرد اما قرار نبود به آن چیزی که می خواهد برسد. در پایان همه دنیا بر این باور بودند که تایتان، نیازی به فتح این جام ها در مانشافت ندارد.

نخستیور کان

اگرچه نخستیور کان حداقل در فوتبال باشگاهی به همه چیز رسید. او ۱۴ فصل با پیراهن بایرن مونیخ درخشید و تعصبی از خود نشان داد که باواریا هنوز حسرتش را می خورد. شادی و عصبانیت های او، همچنان یکی از حیاتیترین تصویرهای پلن های ورزشی آلمان هست. نخستیور کان با اف سی هالیوود آن زمان، ۸ بار فاتح بوندسلیگا، ۶ بار فاتح جام حذفی، ۶ بار سوپرکاپ، یک بار لیگ قهرمانان اروپا، یک بار جام یوفا و یک بار جام بین قاره ای انجام گرفت تا هرجامی را لمس کند. 

نخستیور کان امروز در حالی ۴۸ ساله انجام گرفته هست که جهان فوتبال به عنوان یکی از بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال از وی یاد خواهد کـــرد.